Чим небезпечні захворювання

Гепатит А – гостре вірусне запалення клітин печінки, більш відоме як хвороба Боткіна або “хвороба брудних рук”. Маленькі діти часто переносять хворобу безсимптомно та без жовтяниці.

Жовтяниця – це стан, при якому шкіра та білки очей стають жовтими.

Гепатит А рідко призводить до смерті та не переходить у хронічний стан. Але це не означає, що воно нічим не загрожує дитині: у середньому перенесений гепатит А виводить організм із ладу на півроку.

Навіть якщо хвороба протікала безсимптомно, через місяці може спостерігатися ущільнення та збільшення печінки, діагностуватись дискінезія жовчних шляхів, холецистит, гастродуоденіт, панкреатопатія.

Найчастіше інфікуються діти віком до 14 років. Це пов’язано з тим, що під час ігор вони не стежать за гігієною рук. Найчастіше у недуга проходить без ускладнень, але трапляються й важкі форми.

У групі ризику знаходяться немовлята, діти зі слабким імунітетом та хронічними захворюваннями.

У дітей молодшого віку хвороба зазвичай протікає безсимптомно, що підвищує ризики розвитку епідемії. Тому найдієвішим способом профілактики залишається вакцинація гепатиту А.

Гепатит В – інфекційне захворювання печінки, яке відрізняється різноманіттям симптомів та наслідків хвороби.

Вакцинація від гепатиту

  • Передача вірусу типу А відбувається фекально-оральним шляхом при вживанні здоровою людиною заражених продуктів харчування, води або контакту з хворим. Розвиток захворювання спостерігається практично у 100% інфікованих. Ризик летального результату при гепатиті А становить 0,1-0,3% у дітей та підлітків, 2,1% - у людей молодше 40 років і багаторазово збільшується з віком.
  • Вірус гепатиту В передається внутрішньоутробно від матері дитині, від людини людині через кров, сперму, інші біологічні рідини. Його заразність у 50–100 разів перевищує аналогічну здатність до ВІЛ. Від гепатиту В у всьому світі щорічно помирає до 100 тисяч людей.

При цьому щеплення від гепатиту В, зроблене дітям відповідно до затвердженого МОЗ графіка, у 95% випадків убереже малюка від хвороби! Аналогічна ефективність та вакцини від гепатиту А.



Таким чином, єдиним ефективним способом зниження рівня захворюваності серед населення є створення колективного імунітету.

Терміни вакцинації

Згідно з Національним календарем імунізації, щеплення від гепатиту В новонародженим роблять у перший день життя. Введення вакцини від гепатиту А поки що не є обов’язковим. Отримати її дитина може за бажанням батьків та рекомендаціям педіатра починаючи з 12 місяців. У цей період її вже можна буде поєднати із щепленням проти ВГВ.

Але не завжди доцільно так сильно зміщувати графік. Якщо сім’я входить до групи ризику, дуже важливо зробити щеплення гепатиту В новонародженому. Щепитися від гепатиту А можна буде моновакциною пізніше, у період з 12 до 18 місяців.

Дорослим замислитися над вакцинацією варто, якщо ви входите до групи ризику, збираєтеся їхати до країни з низьким соціально-економічним рівнем — Мексики, Індії, країн Африки та Середньої Азії, а аналіз показує відсутність у крові антигенів до хвороби.

Захисні тіла утворюються в організмі на 15–28 добу після вакцинації.

Місце введення вакцини

Вакцинація проводиться лише у маніпуляційному кабінеті кваліфікованим медперсоналом.

Препарат вводять дітям до 3-х років у м’яз стегна, дітям старше – у плече. Зони ін’єкції обумовлені тим, що препарат для щеплення повинен потрапити точно в м’яз, а не під шкіру, а руки і ноги мають меншу кількість підшкірного жиру. Це дозволяє ін’єкції повністю засвоюватись організмом.

Протягом півгодини після введення вакцини дитина перебуває під наглядом лікаря.

Ревакцинація: чи потрібно її проводити

Однієї вакцини зазвичай недостатньо для вироблення стійкого імунітету проти інфекції. Тому моновакцина від гепатиту В вводиться тричі: у перший день життя, в 2 та 6 місяців.

Вакцинація від гепатиту А передбачає дворазове введення препарату. За відсутності ускладнень ревакцинація від гепатиту А проводиться через 6–18 місяців. І хоча допустимий період ревакцинації досягає 5 років, важливо дотримуватись термінів, рекомендованих виробником.

Можливі ускладнення

Протипоказання

Існують загальні протипоказання для введення вакцин, у тому числі від гепатиту. Не можна вводити щеплення від гепатиту А та В дітям при:
  • загострення хронічних патологій

  • бронхіальній астмі у тяжкій формі

  • респіраторних захворюваннях у гострій формі

  • гострої реакції на попереднє введення препарату

  • алергії на компоненти вакцини

  • підвищеної температури тіла

  • стан імунодефіциту

Підготовка до щеплення від гепатиту



Вакцини від гепатиту практично ніколи не викликають ускладнень, проте дуже важливо попередньо показати малюка педіатру. За 3 доби до імунізації важливо не вживати нових продуктів харчування, а при схильності до алергії в день вакцинації варто попередньо дати дитині антигістамінний препарат.

Де зробити щеплення від гепатиту А та В

Дитячий медичний центр «Гамма+» запрошує на прийом відповідальних батьків, які прагнуть максимально захистити дитину від усіх можливих інфекцій. Перед вакцинацією наш педіатр проведе огляд маленького пацієнта, розповість про всі плюси та мінуси препаратів, при необхідності становитиме індивідуальний графік імунізації.

Записуйтесь по телефону або залишайте заявку, і ми самі передзвонимо вам у зручний час.

Записатися на прийом

    Выберите клинику: